joi, 1 octombrie 2020

TENIS / ROLAND GARROS 2020: Performanță deosebită pentru Irina Bara, care s-a calificat în turul 3

Venită din calificări, Irina Bara (142 WTA) a acces, astăzi (joi, 1 octombrie), în turul 3 al turneului de la Roland Garros. Jucătoarea originară din Ștei (județul Bihor) se află pentru prima dată pe tabloul principal de simplu la o întrecere de grand slam.

În turul 2, Bara a întâlnit-o pe belgianca Alison Van Uytvanck (65 WTA), care a abandonat în setul secund, când scorul era 6-1, 4-0 pentru româncă.

Jucătoarea noastră va juca în turul 3 cu americanca Sofia Kenin (locul 6 WTA şi cap de serie numărul 4), care a învins-o cu 3-6, 6-3, 6-2, în turul 2, pe Ana Bogdan (93 WTA).

Tot astăzi, în turul 3 s-a califcat și Patricia Maria Ţig (58 WTA), care a învins-o (6-4, 6-3) pe americanca Christina McHale, locul 79 mondial, într-o oră şi 36 de minute. În runda următoare, românca o va întâlni pe Fiona Ferro.