Wikipedia

Rezultatele căutării

sâmbătă, 3 octombrie 2020

FOTBAL / ANGLIA: Arsenal Londra a trecut de Liverpool și s-a calificat în „sferturile” Cupei Ligii

Formaţia Arsenal Londra s-a calificat, joi seară, în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei. „Tunarii” au trecut de rivalii lor la loviturile de departajare, 5-4. Meciul s-a disputat la Liverpool, cu porțile închise.

Un rol important în obținerea acestei victorii l-a avut portarul german Bernd Leno, care, pe lângă că a apărat două lovituri de departajare, a avut câteva intervenții salvatoare și în timpul celor 90 de minute de joc (nu s-au disputat prelungiri). Acesta a parat un șut al lui Leno (min. 45),  iar apoi Minamino. De asemenea, a avut intervenții deosebite în fața lui Van Dijk (min. 53), Grujic (min.  60, 63) și Jota (min.  63).  Și Arsenal a avut o ocazie de gol, însă a fost rândul portarului Adrian să închidă poarta lui Liverpool (min. 70).

Au transformat câte o lovitură de departajare Milner, Wijnaldum, Minamino şi Jones, respectiv Lacazette, Soares, Maitland-Niles, Pepe şi Willock. Au ratat Origi şi Wilson, respectiv Elneny.

Confruntarea s-a desfășurat la trei zile după meciul de campionat, unul câștigat cu 3-1 de FC Liverpool.

Cupa Ligii - Optimi de finală

Marți 29 septembrie

Tottenham (divizia 1) - Chelsea (D1) 1-1 (5-4 la loviturile de departajare)

Miercuri, 30 septembrie

Newport County (D4) - Newcastle (D1) 1-1 (4-5 la loviturile de departajare)

Burnley (D1) - Manchester City (D1) 0-3

Brighton (D1) - Manchester United (D1) 0-3

Everton (D1) - West Ham United (D1) 4-1

Joi, 1 octombrie

Brentford (D2) - Fulham (D1) 3-0

Aston Villa (D1) - Stoke (D2) 0-1

Liverpool (D1) - Arsenal (D1) 0-0 (4-5 la loviturile de departajare)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...