vineri, 17 decembrie 2021

HANDBAL / CM 2021 (FEMININ): Franța a suferit cumplit pentru a trece de Danemarca

Câștigătoare a tilului mondial în 2003 și 2017, echipa feminină de handbal a Franței a avut mari emoții în semifinala cu Danemarca. Echipa lui Krumbholz a izbutit să treacă în avantaj abia pe finalul partidei, impunându-se cu 23-22.

Danemarca s-a aflat la conduce până cu 5 minute înainte de fluierul final și a avut 12-10 la pauză. Ultimele zece minute ale partidei au fost cu adevărat ieșite din comun. Franța a revenit de la 17-20, iar Zaadi a izbutit să egaleze la 20. Apoi, Toublanc a reușit două goluri la rând cu care formația lui Olivier Krumbholz a trecut pentru prima dată în avantaj, 22-21, în minutul 55! Apoi, confirmând faptul că defensivele celor două formații au fost cele mai bune la această competiție, s-au mai marcat doar două goluri. Câte unul de fiecare parte, prin Heindahl și Foppa. Franța s-a impus cu 23-22 și va disputa a 5-a sa finală la Campionatul Mondial.