joi, 13 ianuarie 2022

FOTBAL / SUPERCUPA ITALIEI: Inter Milano a câștigat disputa cu Juventus Torino

Campioană en titre, Inter Milano s-a impus cu 2-1, după prelungiri, în fața lui Juventus Torino. Gruparea la care e legitimat și portarul român Ionuț Radu a cucerit astfel ediția 2021 a Supercupei Italiei. Este cea de-a 6-a izbândă a lui Inter Milano în meciurile pentru acest trofeu.

Meciul a debutat mai bine pentru deținătoarea Cupei Italiei, care a deschis scorul prin americanul Weston McKennie (min. 25). Milanezii au egalat prin argentinianul Lautaro Martinez (min. 35), iar Alexis Sanchez le-a adus victoria printr-un gol înscris în minutul 120+1. La acest meci, portarul Ionuț Radu a fost rezervă la Inter Milano.

Succesul l-a făcut pe antrenorul Simone Inzaghi să declare: „Am vrut acest trofeu cu orice preț fiindcă Inter nu l-a mai câștigat din 2010. Doisprezece ani, e prea mult pentru acest club și pentru suporterii săi. Am înfruntat o echipă puternică. Cred că victoria noastre este meritată. Alexis Sanchez își dorea să fie titular? Toată lumea vrea să joace. E ceva normal. Gagliardini, care a fost unul dintre cei mai buni duminică, împotriva lui Lazio, nu a intrat. Am atacanți în mare formă. Am de unde să aleg. Dar important este să continuăm în acest mod”.

Cu 6 trofee câștigate (1989, 2005, 2006, 2008, 2010, 2021), Inter Milano ocupă locul 3 într-o ierarhie all-time a Supercupei Italiei, după Juventus, care are 9 (1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018, 2020) și AC Milan, cu 7 (1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016).