Wikipedia

Rezultatele căutării

miercuri, 19 ianuarie 2022

HANDBAL / LIGA CAMPIONILOR: CSM București a pierdut la Brest și a coborât pe locul 5 în Grupa A

Evoluție neconvingătoare pentru echipa feminină de handbal CSM București. ”Tigroaicele” au început în forță meciul de la Brest (Franța), conducând cu 5-1, însă au pierdut (21-24) din cauza sincopelor apărute în jocul lor după pauză. Confruntarea a contat pentru etapa cu numărul 9 a Grupei A din ediția 2021/2022 a Ligii Campionilor.

Cu toate că Neagu a avut o suită de aruncări din care a înscris foarte puțin, campioana României s-a detașat din start, conducând cu 4-0, 5-1, 6-2, 7-4, 9-7. Gazdele au profitat, însă, de eficiența redusă a formației noastre și au izbutit să egaleze la 11, prin Coatanea, înainte de pauză. La reluare, CSMB a avut o evoluție palidă, izbutind doar un gol în douăsprezece minute! Așa se explică și faptul că în minutul 42 Brest conducea cu 17-12... Iar această diferență s-a dovedit a fi decisivă.

Pentru CSMB au marcat Cristina Neagu (7 goluri / 19 aruncări), Siraba Dembele Pavlovic (4/4), Elizabeth Omoregie (3/9), Malin Larsen Aune (2/2), Yvette Broch (2/3), Samara Da Silva Vieira (1/5), Emilie Hegh Arntzen (1/9) și Alexandra Dindiligan (1/1). Principala marcatoare a lui Brest a fost Coatanea, care a izbutit 5 goluri din tot atâtea aruncări.

În urma acestui eșec, CSM București rămâne cu 10 puncte, însă coboară pe locul 5, fiind depășită de Brest, care are același punctaj. În următoarea rundă, sâmbătă, 22 ianuarie, la ora 17.00, CSM Bucureşti va întâlni, în Sala Polivalentă, pe Borussia Dortmund, care este pe locul 6, cu 9 puncte.

În această ediție a Ligii Campionilor, CSM Bucureşti a mai înregistrat următoarele rezultate: 21-22 cu Team Esbjerg, 27-30 cu Rostov-Don, 36-31 cu Podravka Koprivnica, 25-22 cu Borussia Dortmund, 30-22 şi 28-20 cu Buducnost, 29-30 cu Brest, 30-31 şi 27-21 cu FTC Budapesta.

În Play-off, care se va desfășura între 26 martie și 3 aprilie, se califică ocupantele locurilor 3, 4, 5 și 6 din cele două grupe. Apoi, câștigătoarele acestor dispute vor promova în sferturile de finală, care sunt programate între 30 aprilie și 8 mai. Final Four-ul se va desfășura în 4 și 5 iunie, la Budapesta.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...