Wikipedia

Rezultatele căutării

miercuri, 28 iulie 2021

JO TOKYO 2020 / NATAȚIE: Robert Glinţă şi Bianca Andreea Costea n-au prins semifinalele la 200 m spate, respectiv 100 m liber

România a mai rămas doar cu David Popovici și Daniel Martin în competiția olimpică de înot de la Tokyo. Dinamovistul Robert Glinţă (24 de ani) nu s-a calificat, astăzi (miercuri, 28 iulie), în semifinalele probei de 200 m spate. De asemenea, Bianca Andreea Costea (CSA Steaua / 16 ani) n-a izbutit să promoveze în penultimul act la 100 m liber.

Glinţă a confirmat faptul că nu se află în cea mai bună perioadă a sa.  Piteșteanul s-a clasat al treilea în prima serie, fiind cronometrat în 1:59,18, timp care nu i-a permis să ocupe un loc în semifinale (primii 16). Robert Glinţă s-a clasat per total pe poziţia a 26-a.

La 100 m liber feminin, Bianca Andreea Costea a ocupat locul 5 în seria a treia, în 56,35 de secunde. A fost cel de-al 35-lea timp al seriilor.

Mâine vor concura ultimii doi reprezentanți ai țării noastre de la înot. La 5.37, David Popovici va lua startul în finala „Probei regină” de 100 m liber. La 13.49, Daniel Martin (CSM Bacău) va participa la seriile probei de 100 m fluture.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...