duminică, 16 octombrie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: FCSB a învins pe UTA Arad cu scorul de 2-1, în etapa a 14-a din Superligă

La trei zile după ce a pierdut (0-5), acasă, cu Silkeborg, în Conferința Europeană, FCSB s-a impus cu 2-1, astăzi (duminică, 16 octombrie), pe Arena Națională din București, în meciul cu UTA Arad, contând pentru a 14-a etapă din ediția 2022/2023 a Superligii. Formația din Berceni a urcat pe locul 7 în clasament și are două meciuri restante cu CFR Cluj și FC Botoșani.

FCSB a deschis scorul în minutul 16, când Cordea i-a pasat lui Olaru, iar acesta a şutat plasat de la 20 de metri. În minutul 35, arbitrul Sebastian Colţescu a oprit meciul pentru două minute din cauza materialelor pirotehnice aruncate de ultraşii FCSB din Peluza Nord. Compagno a înscris al doilea gol al lui FCSB din penalty, în minutul 88. Iar Keseru a redus din diferenţă în minutul 90+1.

După meci, Nicolae Dică, antrenorul echipei FCSB, a declarat pentru posturile TV care transmis Superliga: „Marcăm foarte puţin din câte ocazii avem. La finalizare trebuie să fim mai răi. Trebuie să urmăm exemplul lui Silkeborg, care a avut eficienţă maximă. Ca de obicei, am făcut cadou un gol, cum primim noi. Nu înţeleg cum. Despre antenamente, ce să spun? Noi ne pregătim, antrenamentele sunt filmate, notate. Avem şi parametrii tehnici. Nu e nimic de ascuns”.

Antrenorul grupării din Berceni s-a referit și la Darius Olaru, despre care a spus că „este jucătorul care aleargă cel mai mult din echipă. Iar azi a reuşit să marcheze. Sper să o mai facă şi în meciurile următoare. El de multe ori îşi face mingea pentru stângul. Anul trecut i-a ieşit, anul ăsta mai puţin. Urmează meciul din cupă. Voi menaja jucători, dar asta nu înseamnă că nu ne interesează Cupa României”, a declarat Nicolae Dică.

FCSB a bifat a treia victorie consecutivă în campionat, însă jocul său n-a convins. Bucureştenii au urcat pe locul 7, cu 17 puncte.

Au evoluat următoarele formații:

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Pantea - Cordea, Edjouma (Nikolov, 78), Olaru – Omrani (Oaidă, 55), Compagno (Miculescu, 90), Fl. Coman (Oct. Popescu, 78)

Antrenor: Nicolae Dică

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Abeid (Dobrescu, 70) - Anton, Cascini (Keseru, 78) – Stahl (Jobello, 46), R. Pop (Negoescu, 69), Otele (Ubbink, 69) – Postolachi

Antrenor: Ilie Poenaru

Arbitru: Sebastian Colţescu. Asistenți: Daniel Mitruţi, Ferencz Tunyogi. Al 4-lea arbitru: Iulian Dima

Camera VAR: Viorel Nicusor Flueran, Mircea Orbuleţ