marți, 11 octombrie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: CFR Cluj n-a reușit să plece decât cu un punct de la Arad

Deținătoare a titlului de campioană a României, CFR Cluj a terminat la egalitate (1-1), meciul susţinut astăzi (luni, 10 octombrie), la Arad, cu UTA, în etapa cu numărul 13 din ediția 2022/2023 a Superligii. Au marcat Benga (min. 59), respectiv Boateng (min. 32).

Campioana a dominat până la pauză şi a marcat prin ghanezul Nana Boateng (min. 32). Clujenii au avut şi două șuturi la care mingea a lovit cadrul porții adverse, prin Daniel Bîrligea (min. 14) şi Boateng (min. 41). UTA a reuşit să egaleze prin autogolul croatului Denis Kolinger (min. 59), care a deviat în propria poartă mingea reluată cu capul de Alexandru Benga la un corner.

Pe final, CFR a forţat victoria, însă nu a reuşit să o obțină deşi a avut superioritate numerică după eliminarea lui Damian Isac (min. 74). Arădeanul a văzut iniţial cartonaş galben pentru o intrare dură la Ciprian Deac, însă Ionuţ Coza a schimbat decizia după consultarea arbitrajului video. Deac s-a accidentat și a fost schimbat.

CFR s-a prezentat la Arad după patru victorii la rând fără gol primit. UTA nu a reușit nicio victorie în ultimele trei etape, înregistrând două eşecuri.

După meci, Dan Petrescu a declarat că ar fi preferat să câștige jucând prost: „N-ai cum să fii mulţumit când conduci cu 1-0... Ai două bare. Am avut ocazii mari de gol. Am scăpat singur cu portarul. Ei nu au avut nicio ocazie de genul ăsta. După ce au rămas în 10, au stat cinci minute pe jos şi încă o dată încă cinci. M-am uitat la ceas. Au fost doar cinci minute de prelungire. N-am înţeles acest lucru. Am jucat mult mai bine decât am făcut-o acum un an aici, dar atunci am câştigat. Jucătorii au încercat să dea totul pentru prietenul meu. Vreau să-i felicit. Am făcut unul dintre cele mai bune meciuri. Ne-am apărat foarte bine până la faza aia. Cred că dacă Kolinger nu băga mingea în poartă, Camora putea să o scoată. Dar nu am ce să le reproşez. Astăzi e o zi foarte tristă pentru mine, nu vreau să mai zic nimic. Mâine vreau să-mi văd prietenul care a plecat în altă lume şi apoi să mă concentrez dacă pot pentru meciul cu Slavia”, a declarat Dan Petrescu pentru televiziunile care transmit Superliga.

În urma acestui egal, CFR Cluj împarte locul 3 cu Hermannstadt, fiecare având câte 22 de puncte.

Au evoluat următoarele formații:

UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Benga, Chindriş, Abeid  (Dobrescu, 90)- Cascini, Isac, Anton - Stah (Jobello, 75), Postolachi (Erico, 90), Otele (Batha, 86)

Antrenor: Ilie Poenaru

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Cvek, Boateng (Muhar, 60), Deac (Roger, 76) - Birligea (Yeboah, 60), Malele (Janga, 76), Petrila

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Ionuţ Coza. Asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu. Al 4-lea arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş)

Camera VAR: Szabolcs Kovacs, Alexandru Vodă