joi, 13 octombrie 2022

FOTBAL / CONFERINȚA EUROPEANĂ: CFR Cluj a învins pe Slavia Praga pentru a doua oară într-o săptămână

Campioană a României, CFR Cluj s-a impus ci 2-0 (1-0), astăzi (joi, 13 octombrie), pe teren propriu, în fața formaţiei cehe Slavia Praga, în etapa cu numărul 4 din Grupa G a ediției 2022/2023 a Conferinței Europene. Meciul a fost întrerupt timp de 15 minute după ce un spectator a suferit un stop cardio-respirator.

Confruntarea de pe stadionul ”dr. Constantin Rădulescu” a fost dominată autoritar de oaspeți, însă aceștia nu au reușit să înscrie. CFR a deschis scorul în minutul 11. Muhar a fost faultat în careu, iar arbitrul Godinho a dictat o lovitură de la 11 metri pe care Deac a transformat-o. Yuri a stabilit rezultatul final cu o lovitură de cap, în minutul 84.

În minutul 25, meciul a fost întrerupt după ce un spectator în vârstă de aproximativ 60 de ani a intrat în stop cardio-respirator. Bărbatul a fost resuscitat şi transportat la spital.

În urma acestui succes, CFR Cluj este lider în Grupa G, cu 7 puncte.

Au evoluat următoarele formații:

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Kolinger, Camora – Deac (Cvek, 46), Boateng (Hoban, 89), Muhar, Roger (Petrila, 89) – Yeboah (Malele, 78), Janga (Braun 65)

Antrenor: Dan Petrescu

Slavia Praga: Kolar - Dorley, Kacharaba (Ewerton, 70), Ousou, Jurasek – Traore (Masopust, 70), Tiehi (Kricfalusi, 86) – Yira Sor (Lingr, 59), Usor (Jurasek, 86), Olayinka – Tecl

Antrenor: Jindrich Trpisovsky

Arbitru: Luis Godinho. Asistenți: Rui Teixeira, Pedro Almeida. Arbitrul nr. 4: Miguel Nogueira (toţi din Portugalia)