luni, 17 octombrie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: CFR Cluj a câștigat greu disputa cu Sepsi și se menține pe podium

CFR Cluj s-a impus cu 2-1, astăzi (luni, 17 octombrie), pe teren propriu, în meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe, ultimul al etapei a 14-a din ediția 2022/2023 a Superligii. Formația campioană se află pe locul 3 în clasament, cu 23 de puncte.

Cu toate că CFR a dominat prima parte a disputei, jucând foarte bine, oaspeţii au fost cei care au deschis scorul prin Denis Ciobotariu, în minutul 27. Egalarea a venit în minutul 33,  fiind reușită de Yuri. Atunci clujenii au profitat și de ieșirea temporară de pe teren a lui Dumitrescu, căruia i s-au acordat îngrijiri medicale. Golul victoriei clujene a fost marcat de Muhar, cu o lovitură de cap, în minutul 84.

Au evoluat următoarele formații:

CFR Cluj: Scuffet - Cr. Manea, Kolinger, Yuri, Camora - Boateng, Muhar, C. Deac (Braun, 82) – Yeboah (Roger, 74), Malele (Janga, 46), Petrila (Biriligea, 74)

Antrenor: Dan Petrescu

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu (M. Tamas, 46), Bălaşa, A. Dumitrescu - M. Ştefănescu, N. Păun, C. Matei (Achahbar, 74), Aganovic (Rondon, 90) - R. Varga (I. Gheorghe, 65), Al. Tudorie (Safranko, 74)

Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitru: Istvan Kovacs. Asistenți: Ovidiu Artene, Mihai Marius Marica. Arbitrul nr. 4: Rareş George Vidican

Camera VAR: Florin Andrei, Alexandru Vodă