marți, 29 iunie 2021

FOTBAL / EURO 2020: Anglia s-a impus cu 2-0 în fața Germaniei și s-a calificat în „sferturi”

După Franța și Portugalia, Germania este a treia echipă din „Grupa Morții” care a părăsit prematur Campionatul European de fotbal. Nemții s-au înclinat (0-2) în fața Angliei, pe Wembley, ratând calificarea în sferturile de finală. A fost ultima partidă pentru Joachim Low, selecționerul Germaniei.

Socotit a fi „capul de afiș” al optimilor de finală, partida de pe arena londoneză a fost extrem de disputată. Mai pragmatici, oamenii lui Gareth Southgate au obținut victoria prin golurile înscrise de Sterling (min. 75), Kane (min. 86).

Astfel că Anglia e mare favorită pe partea sa de tablou. Mai cu seamă că va disputa și meciul următor pe propriul teren. Plus semifinala și finala în caz de calificare.

În plus, Anglia este singura echipă care nu a primit gol la această ediție a Euro.

Au evoluat următoarele echipe:

Anglia: Pickford - Walker, Maguire, Stones - Trippier, Rice (Henderson, 88), Philips, Shaw - Saka (Grealish, 69), Kane, Sterling.

Selecţioner: Gareth Southgate

Germania: Neuer - Ginter (Emre Can, 88), Hummels, Rudiger - Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens (Leroy Sane, 88) - Havertz, Werner (Gnabry, 68), Muller (Musiala, 90+2).

Selecționer: Joachim Low

Arbitru: Danny Makkelie (Olanda)