Wikipedia

Rezultatele căutării

marți, 22 februarie 2022

FOTBAL / ITALIA: Răzvan Marin a avut o ocazie de gol, Cagliari a remizat cu Napoli

Runda cu numărul 26 a primei divizii de fotbal a Italiei a fost marcată de surprize. Inter Milano a pierdut (0-2), acasă, cu Sassuolo. AC Milan, Napoli și Juventus n-au putut câștiga partidele cu Salernitana (2-2), Cagliari (1-1) și Torino (1-1).

Intrat pe teren în minutul 75, Răzvan Marin a avut o ocazie pe finalul disputei cu Napoli (min. 86), însă portarul Ospina a izbutit să respingă în corner mingea șutată de mijlocașul lui Cagliari. Șase minute după aceea, internaționalul român a șutat din nou, însă balonul a nimerit plasa exterioară a porții adverse. Altfel, Cagliari a supus la mari chinuri pe Napoli. Peseiro a deschis scorul în minutul 58, cu un șut care l-a păcălit pe portarul oaspeților. Napoli a egalat prin Osimhen, în minutul 87, de data aceasta greșind celălalt portar, Cragno.

În clasament, Napoli ocupă locul 3, cu 54 de puncte, iar Cagliari este pe 18, cu 22 de puncte. Lider în Serie A este AC Milan, cu 56 de puncte, care este urmată de Inter, cu 54 de puncte, dar care are un meci mai puţin disputat.

Originar din București, oraș unde s-a născut în 23 mai 1996, Răzvan Marin s-a format la Viitorul Constanța, pentru care a debutat la seniori în 2013. Până în 2017, a disputat 82 de meciuri pentru formația lui Gică Hagi, marcând 9 goluri. Apoi, a evoluat pentru Standard Liege (2017-2019), bifând 104 meciuri și 18 goluri pentru gruparea belgiană. Transferat la Ajax, în vara lui 2019, acesta a jucat 17 meciuri oficiale, fără să înscrie. El a fost împrumutat nau apoi la Cagliari, care l-a transferat definitiv în vara anului 2021.

Răzvan Marin a jucat pentru România la U17, U19, tineret și seniori, având 21 de meciuri și un gol cu prima reprezentativă.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...