duminică, 19 iulie 2020

MotoGP: Fabio Quartararo a obținut prima victorie, Marc Marquez a abandonat

Francezul Fabio Quartararo (Petronas Yamaha) a obținut, astăzi (duminică, 19 iulie), prima sa victorie la MotoGP. Acesta s-a impus în Marele Premiu al Spaniei de pe circuitul de la Jerez, fiind mai rapid decât Maverick Vinales (Yamaha) și Andrea Dovizioso (Ducati). Campion mondial, Marc Marquez (Repsol Honda) a căzut spre final, fiind scos pe targă de pe circuit.
Cu patru tururi înainte de finalul cursei, Marc Marquez a suferit o fractură de humerus drept la GP-ul Spaniei, prima etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză. Ibericul va rămâne sub observaţie la Jerez, timp de 12 ore, după care va fi dus la Barcelona, unde va fi operat marţi, notează motogp.com. Plecat de pe poziția a treia a grilei de start, urcat mai apoi pe 2, Marquez ieșise în decor în prima parte a cursei, însă a evitat căzătura. Revenit pe circuit, el a făcut o impresionantă cursă de revenire, ajungând pe locul 4. A forțat  și a căzut...