duminică, 19 iulie 2020

FOTBAL / TURCIA: Alex Maxim a adus un punct echipei Gaziantep FK

Pregătită de Marius Şumudică, formaţia Gaziantep FK a remizat (2-2), sâmbătă seară, pe teren propriu, cu Kasimpaşa, într-un meci din etapa cu numărul 33 a campionatului de fotbal al Turciei. Internaționalul român a adus egalarea.
Gazdele au deschis scorul prin Demir, în minutul 6, iar Kasimpaşa a marcat prin Thiam, în minutele 13 şi 37. Maxim a înscris în minutul 78. Românul a văzut un cartonaş galben în minutul 41 şi a fost înlocuit în minutul 85 cu Chibsah. Celălalt român de la Gaziantep FK, Alin Toşca, a fost integralist.

Trabzonspor - Konyaspor

Gaziantep ocupă locul 8 în clasament, cu 43 de puncte, în timp ce Kasimpaşa este pe 10, cu 40 de puncte. Lider este Istanbul Başakşehir, care are 66 de puncte, urmat de Trabzonspor (62p), Sivasspor (57p), Besiktas (56p) și Galatasaray (55p).