luni, 20 iulie 2020

FOTBAL / ROMÂNIA: UTA s-a impus pe terenul lui CS Mioveni și rămâne lider în Play-Off-ul Ligii a 2-a

Într-un meci programat în runda a treia din Play-Off-ul ediției 2019/2020 a Ligii a 2-a, disputat astăzi (luni, 20 iulie), UTA s-a impus cu 2-0 pe terenul lui CS Mioveni. Este prima victorie a formației arădene în faza finală a competiției.
UTA a deschis scorul rapid, în minutul 4, când Octavian Ursu l-a învins pe portarul Croitoru cu un șut la colțul lung în urma unei pase de gol venită de la Alexandru Ioniță. Formația pregătită de Laszlo Balint și-a mărit avantajul în minutul 86, când Ciprian Rus a transformat o lovitură de la 11 metri dictată pentru hențul comis în careu de Beța, cel care a și fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben.
Au evoluat următoarele formații:
CS Mioveni: Croitoru – Alexe, Beța, Burnea, Ed. Stoica (Rădescu, 57) – M. Șerban, Anghelina – Ișfan (Rob. Ghiță, 57), Hergheligiu (Massaro, 65), Coșereanu-cpt. – V. Balint.
Antrenor: Claudiu Niculescu
UTA: Fl. Iacob – Bustea, Melinte, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Oroian (Miculescu, 46), R. Moise, Isac (A. Rus, 89), Ursu (Ciucur, 72) – Al. Ioniță (C. Rus, 61), Buhăcianu (Puşcaş, 89).

6. CS Mioveni (*) 20p
(*) echipele beneficiază de o rotunjire în plus cu 0,5. La final, în caz de egalitate de puncte, echipele care au beneficiat la început de rotunjire vor fi în dezavantaj.