duminică, 19 iulie 2020

FOTBAL / ITALIA: AC Milan n-a avut milă de Bologna

Aflată într-o bună formă în această perioadă, AC Milan a câștigat cu 5-1 (2-1), sâmbătă, 18 iulie, pe teren propriu, meciul cu Bologna din a 34-a etapă din Serie A. Sassuolo și Atalanta, în schimb, au remizat partidele cu Cagliari și Verona.
În partida de la Milano, golurile au fost reușite de Saelemaekers (min. 10), Calhanoglu (min. 24), Bennacer (min. 49), Rebici (min. 57) şi Calabria (min. 90+2), respectiv Tomiyasu (min.  44).
Cu Vlad Chiricheş rezervă, Sassuolo a remizat (1-1), în deplasare, cu Cagliari, formația antrenată de Walter Zenga. Oaspeții au deschis scorul în minutul 12, prin Caputo. Și deși a rămas în inferioritate numerică în minutul 48, când a fost eliminat Carboni, Cagliari a egalat prin Joao Pedro, în minutul 63.
Tot un rezultat de 1-1 a obținut și Atalanta pe terenul lui Hellas Verona, golurile fiind marcate de Pessina (min.  59), respectiv Zapata (min. 50).
În urma acestor rezultate, AC Milan ocupă locul 6  în clasamentul provizoriu, loc  de Liga Europa, cu 56 de puncte, la un punct de AS Roma (locul 5, 57 de puncte), dar care nu a jucat încă în această etapă, şi înaintea formaţiei Napoli (53 de puncte).